سعید خطیب زاده اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران اخبار درگیری های اخیر در مناطق مرزی مشترک دو کشور دوست و برادر تاجیکستان و قرقیزستان را که منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان دو طرف شده است را با نگرانی دنبال می کند.

واکنش ایران به درگیری های مرزی بین تاجیکستان و قرقیزستان

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (جمعه) در واکنش به درگیری های مرزی بین تاجیکستان و قرقیزستان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران اخبار درگیری های اخیر در مناطق مرزی مشترک دو کشور دوست و برادر تاجیکستان و قرقیزستان را که منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان دو طرف شده است را با نگرانی دنبال می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود:ما ضمن تقدیر از تدابیر عاجل سران دو کشور که منجر به توقف این درگیری ها شده است، اطمینان داریم ادامه مذاکرات دو کشور منتهی به حل و فصل مسالمت آمیز هرگونه اختلاف مرزی خواهد شد.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در خاتمه تاکید کرد:جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود برای مساعدت به پیشبرد مذاکرات طرفین و همچنین ارائه تجربیات حقوقی و فنی خود در این زمینه را اعلام می دارد.

گفتنی است درگیری بین ساکنان مناطق مرزی و مرزبانان قرقیزستان و تاجیکستان تعدادی کشته و زخمی شدند. رسانه های قرقیزی از کشته شدن دستکم ۱۳ نفر و زخمی شدن ۱۳۴ نفر خبر دادند و منابع تاجیک هم تعداد کشته شدگان را ۱۰ نفر و زخمی شدگان را بیش از ۹۰ نفر اعلام کردند.

سازمان ملل نیز ضمن ابراز نگرانی از وقوع درگیری مرزی بین تاجیکستان و قرقیزستان از توافق آتش‌بس بین دو طرف استقبال کرد.